Fingerstyle 1

Fingerstyle (FS) – mis see on? Kas see on mängutehnika või mängu põhimõte? Filosoofiline vaidlus veel jätkub, aga ühes asjas ollakse sama meelt: fingerstyle’il ei ole piire. Selles tehnikas saab mängida kõike, stiilist, rütmist ja ajastust sõltumatult. Täidetud peavad olema vaid neli olulist muusika funktsiooni – bass, rütm, harmoonia ja meloodia. Ülesandeid on palju, aga ressursse vähe

Vaatame, mis eripärad FS-is on, ja alustame vasakust käest: Kui vähegi võimalik, siis säästetakse akordide võtmisel väikest sõrme (neljas sõrm, ingl. k. pinky), sest selle ülesanne on olla meloodiameister. Kuna me tavaelus neljandat sõrme eriti ei kasuta ja see on alguses veidi abitu, tuleks seda vajadusel eraldi treenida. Ka vasaku käe pöial tuuakse teatud akordivõtete puhul kaela tagant välja, sellega võetakse bassi kuuendal keelel. Selleks ei pea pöialt upitama keele peale, vaid piisab, kui me külje pealt vajutame keelt täpselt nii palju, et see puudutaks astmetraati ja hakkaks häält tegema.

Parema käega on asi keerulisem. Meil on kasutada kolm sõrme ja pöial, et kõiki neid funktsioone täita. Pöidlal on täita kaks tähtsat rolli – bassi mängimine (vahelduv bass ja bassikäigud) ning rütmi hoidmine (näiteks üks bass igale täislöögile). Sõrmedel on pöidlast sõltumatult täita samuti kaks tähtsat rolli – kõige olulisem on meloodia mängimine, sageli sünkopeeritult – st viisinoodid satuvad bassilöökide vahele. Teiseks ülesandeks on harmoonia mängimine, mis tähendab õigete akordide mängimist. Seega, kuigi sõrmed ja pöial asuvad ühe käe küljes, peavad need suutma tegutseda üksteisest täiesti sõltumatult. Kõik algab pöidla treenimisega ja selleks ongi mõeldud esimesed koordinatsiooniharjutused, mis aitavad esimese ja kõige raskema osa läbida. Alguses on vaja püsivust ja jonnakat järjekindlust, aga tasu nähtud vaeva eest on hiljem mõõtmatu. Te olete võimelised tegema ise FS-seadeid oma lemmiklugudele ning kõik, mida mängite, on kohe terviklik ja kõigile arusaadav.

See kursus on jõukohane neile, kes on juba omandanud akordimängu võtted ja suudavad kas nooti või tabulatuuri lugeda.

Õpetaja: Aldo Järve